poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Koalicja Otwartej Edukacji



KOALICJA OTWARTEJ EDUKACJI zajmuje się organizacją konferencji, warsztatów,  projektów edukacyjnych  i naukowych na rzecz ,,budowy, promocji i kształtowania otwartej edukacji”.
W  jej skład wchodzą - otwarte zasoby edukacji, czyli materiały, które są publikowane w Internecie i które można dalej wykorzystywać.
Model proponowany przez Otwartą Edukację ma na celu rozpowszechnienie materiałów naukowych, które wcześniej dostępne były jedynie wybranym.  
Ponadto funkcjonuje Ruch Wolnej Kultury, którego celem jest  wspomagać rozwój wolnej kultury pozbawionej ograniczeń, szczególnie promują :
* Kreatywność i innowacje;
* Wolną komunikację i ekspresję twórczą;
* Powszechny dostęp do wiedzy;
* Swobody obywatelskie.

Wszystkie materiały, jakie zamieszczamy na stronach KOED mają służyć edukacji i poszerzaniu wiedzy na temat otwartości w edukacji, nauce i kulturze, dlatego udostępniono  je na wolnej licencji Creative Commons BY-SA.
Do projektów należących do Koalicji Otwartej Edukacji należą m.in. :
Wolne Podręczniki                              Czytamy Słuchając              Rymy Pętle Rytmy
                                               





Otwórz Książkę                                                                  Szkolna Biblioteka Internetowa Wolne Lektury 
                                              
Wikipedia                                                                                                            Mam TV
                                    
                                                                
e-lekcje

                        

 
Fundacja Nowoczesna Polska stara się spajać dzisiejszą edukację z Internetem. Odważnie realizuje szereg projektów już od 10 lat.  Działa na rzecz nowoczesnej edukacji. Ta fundacja jest założycielem Koalicji Otwartej Edukacji. A o to pokrótce opisane bieżące projekty Fundacji Nowoczesna Polska: 

 ,,Wolne Okładki” to projekt kulturalno-edukacyjny realizowany w ramach II edycji Akademii Orange i składający się z pięciu wzajemnie uzupełniających się komponentów:

1. cykl pilotażowych szkoleń z zakresu edukacji medialnej i wykorzystywania otwartych zasobów edukacyjnych dla młodzieży z różnych regionów Polski
2. otwarty ogólnopolski konkurs na najlepszą okładkę Wolnych Lektur
3. wystawa prac konkursowych organizowaną w warszawskiej Mediatece
4. opracowanie i udostępnienie do powszechnego użytku materiałów instruktażowych dotyczących tworzenia grafik użytkowych z wykorzystaniem otwartych zasobów internetowych
5. publikacja prac uczestników w bibliotece internetowej Wolne Lektury

Czytamy Słuchając (http://www.czytamysluchajac.pl/ ) to profesjonalne nagrania tekstów literackich ze zbiorów szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury. Nagrania dostępne są na wolnej licencji Creative Commons Nagrania tekstów literackich realizowane są  przez znanych aktorów i reżyserów młodego pokolenia. Projekt Czytamy Słuchając jest całkowicie niekomercyjny i realizowany pro publico bono.  Produkcję audiobooków lektur szkolnych publikowanych na wolnej licencji wspierają finansowo: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” 

AUDIOBOOKI LEKTUR SZKOLNYCH DLA POLONII – II EDYCJA
Projekt “Audiobooki lektur szkolnych dla Polonii” promuje ideę bezpłatnego i pozbawionego barier dostępu do tekstów lektur szkolnych, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk polonijnych mających utrudniony dostęp do tekstów kultury w języku polskim. 


Wolne lektury
http://www.wolnelektury.pl/  to portal realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Jest to rodzaj internetowej biblioteki, w której można znaleźć lektury szkolne polecane przez ministerstwo Oświaty Narodowej. Portal ten działa już czwarty rok i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Lektury umieszczone tam są zapisane w różnych formatach między innymi mp3 i PDF. Teksty są opracowane przez specjalną grupę redaktorek i nauczycielek i opatrzone są ich komentarzem. Lektury te można swobodnie ściągać na swój komputer i przekazywać innym. Portal ten współpracuje z Biblioteką Narodową, a ta z kolei korzysta z Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona. Korzystanie z tej strony jest dostępne dla wszystkich dzięki domenie publicznej i Internetowi. Domena publiczna to utwory, które nie podlegają już prawom autorskim. Między innymi patronat nad tym projektem objęły takie gazety jak: Dziennik, Elle, Tygodnik Powszechny. Nad projektem współpracuje wiele różnych osób. 
Co wyróżnia takiego ten projekt, po pierwsze sposób klasyfikacji nie tylko pod względem tytułu i autora, ale także pod względem motywów i tematów literackich, epoki, rodzaju, gatunku. Po drugie nauczyciel może stworzyć całą grupę lektur do przeczytania uczniom i przesłac je w formie linku. Mają oni od razu posegregowany zakres materiału. Także teksty zawierające materiały dodatkowe podlegające prawu autorskiemu udostępniane są za pomoca specjalnej licencji. Czas działania polskiego prawa autorskiego został wydłużony i teraz jest to już 70 lat. Możemy korzystać z dzieł, których autorzy zmarli 70 lat temu. Czasami dzieje się tak, że dany tekst należy do domeny publicznej i dlatego umieszczany jest w Wolnych Lekturach, ale jego wydanie krytyczne, którym dysponuje CBN Polona jest objęte prawem autorskim. Na niektóre utwory trzeba będzie jeszcze niestety kilka lat poczekać.


Remiksujemy bibliotekę
To nowy projekt polegający na zorganizowaniu warsztatów medialnych dla młodzieży. Chodzi tu o twórcze i krytyczne korzystanie z mediów i technologii informacyjnych. Ma to na celu ulepszenie kompetencji uczniów w wykorzystaniu komputerów do tworzenia muzyki
Został opracowany również konkurs na najlepszy remiks słowno-muzyczny klasyki polskiej literatury. Pomogą im w tym nagrane dwunastogodzinne audiobooki lektur szkolnych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest odpowiedzialne finansowo za ten projekt. W warsztatach weźmą udział trzy biblioteki publiczne z Polski. A oto dwa z polecanych z samplami do wykorzystywania w remiksach  http://freewavesamples.com/  http://www.freesound.org/ . Najczęściej wykorzystywana wolna licencja to Creative Commons Uznanie Autorstwa w skrócie nazywana CC-BY  a także Creative Commons -Uznanie Autorstwa-Na Tych Samych Warunkach (w skrócie CC-BY-SA). Używając remiksu na tej licencji kiedy chcemy go opublikować to musimy  napisać tytuły wykorzystanych utworów, autora, na jakiej licencji je udostępniono oraz link do strony www, z której je pobraliśmy. W przypadku licencji CC-BY-SA remiks musi być opublikowany na tej samej licencji, co materiał źródłowy.


Wolne Podręczniki
Strona http://www.wolnepodreczniki.pl/  zawiera ksiązki w formie elektronicznej umieszczone przez nauczycieli  wolontariuszy. Tworzą oni nowe podręczniki łatwiej przyswajane przez  uczniów.Oczywiście to wszystko podlega ścisłej kontroli. Na początku specjalistów, możliwa jest współpraca wielu wolontariuszy za pomocą Internetu, a ostatnim ogniwem jest zaakceptowanie danego materiału edukacyjnego przez Ministerstwo Oświaty Narodowej. Jest to ciekawa forma nauki dla uczniów podejmujących indywidualny tok nauczania czy osób niepełnosprawnych. Te materiały są udostępniane całkowicie za darmo. Nie jest to jednak publikowane w formie multimedialnej czy interaktywnej. Nie o to tu chodzi. Cała społeczność pracuje na witrynie Wiki. Mogą oni się wzajemnie sprawdzać, dopisywać komentarze, a przede wszystkim wspólnie pracować. Fundacja Nowoczesna Polska sprawuje kontrolę nad tym projektem. 



Źródło : www.koed.org.pl 
http://nowoczesnapolska.org.pl/nasze-projekty/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz