poniedziałek, 9 maja 2011

Nowoczesna gra komputerowa szansa dla naszego dziecka czy zagrożenie?



Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, że dzieci ze szkoły podstawowej swój wolny czas spędzają na pasjonowaniu się grami komputerowymi. Jednak czy zamiast zabawy na świeżym powietrzu lepiej spędzić ten czas przy komputerze? Czy dzisiejsze gry komputerowe to zagrożenie dla naszych dzieci czy też możliwość nauki i łączenie przyjemnego z pożytecznym? 

             Z jednej strony nowoczesne gry komputerowe uczą nasze dzieci na przykład rozwijania umiejętności ekonomicznych. Przykładem takiej gry rozwijającej tego typu umiejętność jest gra The Sims. Uczy ona wiedzy dotyczącej życia w rodzinie, gospodarowania określoną sumą pieniędzy. Jest to świetne przygotowanie chociaż w małym stopniu do przyszłego dorosłego życia. Świetnym typem gry jest ta, w której gracz ma za zadanie obsłużyć określoną liczbę osób w restauracji czy barze. Uczestnik zajmuje się przygotowywaniem posiłków. Oczywiście gra jest ograniczona czasem. Niewykonanie zadania wiąże się z utratą klienta. Poza umiejętnościami sprawnościowymi gra ta uczy odpowiedzialności i rzetelności. Gry mają różnorodne zastosowanie, nie tylko uczą ale również rozwijają naszą wyobraźnię, a także są formą rozrywki. Można wyróżnić wiele rodzajów gier na przykład gry platformowe, przygodowe, akcji, wyścigowe, logiczne i okolicznościowe. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Z drugiej strony gry komputerowe mają także swoje negatywne odbicie. A mianowicie zbyt długie spędzanie czasu przed monitorem komputera przez młode pokolenie nie jest dobrą formą odpoczynku. Może to prowadzić do zaprzestania innych form aktywności takich jak bieganie czy wspólna zabawa z rówieśnikami na podwórku. Będą rozwijały się wtedy głównie internetowe przyjaźnie, a bezpośredni kontakt z człowiekiem zostanie zastąpiony ekranem.

Według nas umiejętne korzystanie z dobrodziejstw dzisiejszej cywilizacji nie czyni z gry komputerowej zagrożenia. Uważamy, że warto też zastąpić elektroniczną formę zabawy na tradycyjną. Ważna jest także czujność rodziców i kontrolowanie czasu spędzanego przez pociechy przy komputerze. Umiejętne gospodarowanie czasem pozwoli zarówno  na rozrywkę internetową jak i na grę w piłkę na świeżym powietrzu. Gry nie będą wtedy zagrożeniem.



Źródło: http://www.edukatormedialny.pl/2011/01/pozytywne-i-negatywne-aspekty-gier.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz